mtb-marathon.pl

Kolarstwo

Kolarstwo

Kolarstwo

Jedną z dyscyplin sportowych, która okazuje się na chwilę obecną bardzo popularną odmianą aktywności fizycznej, chętnie i szeroko uprawianą nie tylko przez Polaków, ale ogólnie na świecie jest kolarstwo. Ten rodzaj sportu wiąże się z jazdą na rowerze. Nie musi to być od razu profesjonalna jazda wyczynowa, ale możemy zacząć w każdym momencie i o dowolnej porze roku, jako kompletni laicy w tej dziedzinie. Istnieje nawet kolarstwo jako termin zatwierdzony przez Międzynarodową Unię Kolarską. W tym przypadku mowa o kolarstwie klasycznym. Warto wiedzieć, że jest to dyscyplina olimpijska, w skład której wchodzą charakterystyczne podkategorie olimpijskie.

Do nich natomiast zalicza się kolarstwo torowe, kolarstwo szosowe, kolarstwo górskie, kolarstwo zjazdowe, kolarstwo Cross-Country, kolarstwo BMX. A teraz przejdźmy do skrótowej charakterystyki tych specyficznych odmian kolarstwa tu omawianego. I tak MTB jest to dziedzina, jaka opiera się na kolarstwie górskim obejmującym Cross-Country czyli połączenie przełajowego kolarstwa oraz zjazdowego, będącego olimpijską konkurencją, kolarstwa BMX czyli jazdy na torach Moto-Cross a także DH czyli kolarstwa zjazdowego – zjazdy rowerem z gór. Jeżeli chodzi z kolei o kolarstwo torowe, to jest ono uprawiane na odpowiednio do tego celu przygotowanych i wyznaczonych owalnych torach. Kolejny typ to zaś kolarstwo szosowe, czyli jak wskazuje na to już samo owe nazwanie, jest to odmiana kolarstwa realizowana na klasycznych drogach publicznych.

Plusem uprawiania kolarstwa jest zarówno ekscytujące hobby, które przeradza się w pasję na całe życie, jak także korzyści zdrowotne. Jest to w końcu dość wymagająca dziedzina sportu, a zatem aktywność fizyczna, jakiej uprawianie wymaga od kolarza dbania o własny organizm i kondycję swego ciała.

Artykuł dzięki: